Joomla Free Template by FatCow Hosting

Kõnni terviseks!

Käes on aasta kauneim aeg. Nüüd on kõigile avatud lahe spordiklubi, see on igal pool, astu ainult uksest välja. Kõndimine on lihtne, tasuta ja üks kergemaid viise tõsta oma kehalist aktiivsust, kaotada kaalu ja parandada tervist.

Kõndimine on spordialana alahinnatud, kuigi see sobib kõigile vanustele ja igale inimesele, kes soovib kehaliselt aktiivsem olla. Regulaarne käimine vähendab krooniliste haiguste riski, näiteks südamehaigused, II astme diabeet, astma, insult ja mõned vähivormid. Kasuta järgnevat juhendit tõstmaks oma iganädalast kõndimise mahtu ja parandamaks maksimaalselt oma tervist.

Enne kui alustad.

Varustus, mida tõeliselt vajad on paar mugavaid kingi. Ükskõik millised kingad või tossud, mis toetavad jalga ja ei hõõru, on väga head. Riietus olgu mugav ja kihiline, et saaks vajadusel liigse ära võtta. Kui lähed jala tööle, võid kanda oma tavalist riietust, peaasi, et kingad oleksid mugavad. Pikale jalutuskäigule minnes võid pista väikesesse seljakotti igaks juhuks pudeli vett, tervislikku snäkki, päikeseprillid ja –mütsi, veekindla jaki.

Alustamiseks.

Alusta aeglaselt ja püüa tunde järgi koormust tõsta. Oma tervisele maksimaalse kasu saamiseks tuleks saavutada selline kõndimiskiirus, mis tõstab pulsisagedust ja võtab higi lahti. Lihtsamalt selgitades: pead olema võimeline küll vestlema, aga mitte laulma oma lemmiklaulu sõnu. Püüa kõndida 10 000 sammu päevas. Enamik meist kõnnib 3 000-4 000 sammu nagunii, seega ei peaks 10 000 hirmutavana tunduma. On väga hea, kui alustades suudad kiiresti kõndida vaid mõned minutid.

Ära esimesel päeval üle pinguta. Kui teed keskmise aktiivsusega, siis võid oma käimistrenni jagada 10-minutilisteks etappideks. Alusta alati aeglaselt ja lisa kiirust astmeliselt. Mõne minuti pärast peaksid olema võimeline kõndima pisut kiiremini. Kõndimise lõpupoole vähenda jällegi sammu, et maha rahuneda. Lõpuks oleks hea teha mõned venitusharjutused painduvuse parandamiseks. Iga samm loeb: jalutuskäik koeraga, poodiminek, tööleminek, organiseetitud grupiga kõndimine. 

Selleks, et säiluks motivatsioon, tee see endale harjumuseks.

Näiteid, mis aitavad kõndimist muuta igapäevarutiiniks:

  • kõnni osa teest tööle jalgsi
  • poodi mine jalgsi
  • eelista treppi liftile
  • pargi auto sihtpunktist jalutuskäigu kaugusele
  • kõnni võimaluse korral lastega kooli
  • jaluta regulaarselt sõpradega koos
  • peale õhtusööki mine pere või sõpradega lonkima

Otsi vaheldust. Sa ei pea tingimata maale sõitma, ka linnas on palju huvitavat. Näiteks pargid, ajaloolised kohad, kanali või jõe kaldaäärsed rajad, metsamaad.

Sea endale eesmärk. Võid esialgu kõndida 1000 sammu 10 minutiga. Katsu vähehaaval jõuda  10 000 sammu tegemiseni vähemalt viiel päeval nädalas. Hea on kasutada sammulugejat, et oleks kergem arvestust pidada ja hakata lisama ekstra-samme.